DomovMédiáArchív tlačových správ

2013-09-19 | Trnava a okolie má ambíciu byť regiónom svetových vín

2013-09-19 | Trnava a okolie má ambíciu byť regiónom svetových vín

Tradícia dobrého vína nie je len v Modre, Pezinku, či Svätom Jure ale patrí nesporne aj k Trnave a jej okoliu. Zástavky Malokarpatskej vínnej cesty sa nachádzajú aj v Trnave, Suchej nad Parnou, Smoleniciach či Ružindole. Práve táto oblasť – okolie Trnavy prichádza na trh s novou ponukou v oblasti vínneho turizmu.

Niekoľko vinárskych obcí a vinárstiev je združených v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Trnava Tourism. Organizácia v tomto regióne zastrešuje rozvoj a marketing turizmu, zameranie na poznávanie a zážitky spojených s vínom patrí v súčasnosti k hlavným ponukovým témam regiónu.

„Vinárstvo a vinohradníctvo má v tejto oblasti úžasné korene. Trnava dostala v 13. storočí titul slobodného kráľovského mesta aj vďaka už vtedy vysoko rozvinutému obchodu a remeslu s vínom, v stredoveku to boli práve Trnavčania, kto vlastnil vinice v Modre alebo Pezinku, víno z miesta Tirnau sa vyvážalo do Poľka, Sliezka, na Moravu, oblasť kedysi patrila k najväčším vinársko-vinohradníckym centrám v Uhorsku. Z tohto obdobia je Trnava celá podpivničená – nazýva sa preto aj „mesto pod mestom“. Zo Suchej nad Parnou zas pochádza autor románu Červené víno – František Hečko,“ uviedla Petra Blažejová – výkonná riaditeľka Trnava Tourism.

K bohatej a zaujímavej histórii v spojení s vínom sa pridávajú aj skvelé výsledky vinárstiev zo súčasnosti. Práve niekoľko vinárstiev z Trnavy a okolia patrí po májovej svetovej vinárskej súťaži -  Concours mondial de Bruxelles, ktorá sa konala v tomto roku v Bratislave, k nositeľom zlatých a strieborných medailí medzi svetovou špičkou a konkurenciou z Talianska, Francúzska či Španielska. „Región TIRNAVIA sa hrdo hlási k poznaniu, že slovenské víno je svetové. Rozhodli sme sa tieto skvelé výsledky slovenských vinárstiev dostať viac do popredia. Slovensko ako malá krajina má byť v tomto smere naozaj na čo hrdé. Bola by škoda to nevyužiť a neukázať obyvateľom aj z ostatných nevinárskych kútov Slovenska, dokonca záujemcom zo zahraničia, čo všetko sa za slovenskými vínami a vinárstvami ukrýva“, uvádza Jozef Stanko z vinárstva Víno Mrva&Stanko.

 „TIRNAVIA – región svetových vín“ je názov sloganu, s ktorým turistická organizácia Trnava Tourism propaguje od tohtoročnej jesene regionálne vinárstvo a vína. Partneri organizácie vyskladali do ponuky zaujímavé a cenovo atraktívne zážitkové vinárske produkty. Hlavnými partnermi sú vinárstva Víno Mrva & Stanko a Terra Parna. K spolupráci sa pridali aj Karpatská Perla, Elesko wine park a Vína z Mlyna. V ponuke tak má destinácia TIRNAVIA od septembra do konca novembra zážitkové víkendové pobytové balíky s dvoma prenocovaniami (piatok až nedeľa) v ubytovacích zariadeniach na výber (troj, štvorhviezdičkové hotely a penzióny), v sobotu dopoludnia s prehliadkou historického centra mesta Trnavy - Malého Ríma, vrátane návštevy pôvodných stredovekých vínnych pivníc s degustáciou  a popoludní s návštevou dvoch z vinárstiev vrátane dopravy. Cena tohto víkendu je od 65,00 eur na osobu.

 Prehliadky vždy dvojice vinárstiev má región v ponuke aj ako samostatné sobotné výlety. V trvaní štyri hodiny – od 14:00 do 18:00 hod., vrátane dopravy, ktorá je bezplatná, ponúkajú výlety prehliadky vinárstiev, viníc, pivníc, degustácie vínka, osobné stretnutia a rozhovory s majstrami vinármi. Sobotné výlety sú v špeciálnej uvádzacej cene 21,00 eur na osobu.

 TIRNAVIU je možné spoznávať na jeseň aj počas nedele. Špeciálna kombinácia tých najlepších jesenných atrakcií zo Smoleníc je obsiahnutá v „Nedeľnom smolenickom balíku“. V ňom na turistov čaká návšteva miestneho múzea a Smolenického zámku so sprievodcom, prehliadka výrobne medoviny -  rovnako ako regionálne vína – slovenskej medoviny oceňovanej  na svetových súťažiach a obed v podobe tradičnej miestnej gastronómie.

 Viac informácií na www.regiontirnavia.sk, termíny vinárskych víkendov a sobôt od 21.9. do 30.11.2013.

Kalendár udalostí
   
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06
Celý mesiac
Novinky