DomovMédiáArchív tlačových správ

2017-09-07 | Slovensko očarí kultúra Európy, všetko sa začne v Trnave

2017-09-07 | Slovensko očarí kultúra Európy, všetko sa začne v Trnave

Trnava, 7. 9. 2017 – Bohatá kultúra Európskej únie opäť zažiari v mestách po celom Slovensku. Tento rok sa veľkej pocty dostalo nádhernej historickej Trnave, kde sa koná slávnostný otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva. To však ani zďaleka nie je všetko, mesto si na celý september pripravilo rôznorodé aktivity, ktoré vyvrcholia oslavami Svetového dňa cestovného ruchu.

7. septembra Trnava hostí otvárací ceremoniál významného celoeurópskeho podujatia, ktoré organizuje Rada Európy a Európska komisia. Témou tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva sú Pamiatky a príroda: Krajina možností. Širšie chápanie tejto témy zahŕňa spojenie unikátnych architektonických výtvorov a prírodného bohatstva krajiny. Práve mesto Trnava je dokonalým príkladom súladu moderných urbanistických riešení, ako aj historických pamiatok s okolitým prostredím.

Trnava ako historické a prvé slobodné kráľovské mesto s historicky významnými  univerzitami a dlhou vinárskou tradíciou ponúka Európanom nekonečnú inšpiráciu. „Dedičstvo po našich predkoch patrí celému nášmu kontinentu. Sme radi, že sa o neho budeme môcť v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva podeliť  s návštevníkmi mesta. Počas podujatia budú preto v Trnave otvorené viaceré pamiatky, ktoré bežne nie sú verejnosti prístupné,“ vysvetlila Michaela Potočárová, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Hneď prvý septembrový deň sa centrum Trnavy premenilo na stredoveké mestečko. Okrem priblíženia histórie vinárstva a vinohradníctva Stredoveká prešovačka na nádvorí trnavskej radnice zároveň otvorila vinársku sezónu, ktorá bude pokračovať vínnymi tour a výletmi do známeho medovinárstva. V rámci prvej jesennej vínnej tour budú mať záujemcovia možnosť navštíviť vinárstva Mrva&Stanko a Vína z Mlyna, kde sa o ochutnávku tých najlepších vín z kraja postarajú priamo ich tvorcovia.

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o dejinách Trnavy, mesto pripravilo prednáškový cyklus O Trnave vo veži. Vo vybraných termínoch sa fanúšikovia histórie vydajú spoločne s odborníkmi z rôznych oblastí na nezabudnuteľnú cestu po stopách trnavskej lekárnickej dynastie Kébelovcov alebo môžu spoločne odhaľovať čaro pálenej hliny v trnavskej tehliarni. Spolu dvanásť neopakovateľných prednášok sa v termíne od 11. do 22. septembra začne vždy o 16.30 h. v Mestskej veži.

Pre milovníkov historických pamiatok sú od 21. do 24. septembra taktiež pripravené špacírky s trnavskými pamiatkarmi a pre zvedavcov otvoria svoje sídlo aj 21. a 24. septembra. V tomto mesiaci budú naďalej sprístupnené pre návštevníkov mesta sakrálne pamiatky, 16. a 23. 9. sa bude konať cykloprehliadka s témou Mesto na prahu moderny. Okrem toho sa mesto Trnava zapája do mnohých ďalších aktivít spojených s oslavami Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Celý program nájdete na https://goo.gl/zTJ9kN .  

V rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu má Trnava Tourism pre návštevníkov špeciálne prekvapenie. Dňa 30. septembra sa v čase o 10.00 h. a následne aj o 12.00 h. začnú pri Mestskej veži naraz dve komentované prehliadky. Jedna s názvom Trnava ako obchodná križovatka, tá druhá sa bude niesť vo vinárskom duchu, Trnava – región svetových vín. Všetky štyri prehliadky budú pre záujemcov zadarmo.

Každé z naplánovaných podujatí predstavuje kúsok z kultúrneho dedičstva, ktoré Európe zanechali naši predkovia. Navštívte počas septembra Malý Rím aj vy a vychutnajte si čarovné centrum mesta, ktoré v roku 1987 vyhlásili za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Viac informácií nájdete na www.regiontirnavia.sk alebo  https://goo.gl/zTJ9kN.

 

Foto na stiahnutie:

http://www.uschovna.cz/zasilka/PDZUJ7BC6K492GFX-G8A/
http://www.uschovna.cz/zasilka/PDXH3Y7XKMP9WCLT-ZKS/

Zdroj foto: Trnava Tourism

 

Tešíme sa na vás v Regióne Tirnavia - regióne svetových vín!
--------------------------------------------------------------------
PR servis destinácie TIRNAVIA
Kontakt: marketing@trnavatourism.sk


Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTirnavia a na Instagrame www.instagram.com/regiontirnavia.

  S ARCHITEKTOM NA BICYKLI SPOZNÁVAJTE RETRO TVARY TRNAVY

   

  Trnava, 13. 9. 2016 – Spestrením tejto jesene budú cykloprehliadky, ktoré poskytnú možnosť pozrieť si Trnavu z iného pohľadu a zájsť aj na miesta, ktoré oko bežného návštevníka nevidí. To všetko s pomocou odborného výkladu architekta a na bicykloch! 

   

  Najzaujímavejšie industriálne objekty a pamiatky moderny mesta cyklistom predstaví architekt Miroslav Beňák. Počas prehliadky na bicykloch sa im naskytne úplne iný pohľad na mesto v kontraste so sakrálnymi pamiatkami v historickom centre.

   

  V rámci dvojhodinových komentovaných cykloprehliadok architekt priblíži významné, mnohokrát nepovšimnuté objekty a miesta, ktoré formovali rozvoj a vzhľad Trnavy od polovice 19. storočia až po súčasnosť. „Plánovaná trasa začína na Hospodárskej ulici a nadšencov zavedie aj mimo historického centra chráneného hradbami. Počas prehliadky získajú nový pohľad na mnohé stavby ako napríklad Bellušov vodojem, trnavský cukrovar, ale aj kontroverzné objekty a sídliská z obdobia socializmu,“ hovorí Alexander Prostinák, manažér Turistického informačného centra - Región TIRNAVIA a dodáva, že „prehliadka sa dá absolvovať na vlastnom bicykli alebo je možné si ho zapožičať od Kolokolo.“

   

  Prvá cykloprehliadka, 17. septembra, bude bezplatná v rámci Európskeho týždňa mobility. Cena ďalších prehliadok pre účastníkov na vlastnom bicykli je 3 €. Pre tých, ktorí si bicykel požičajú, je cena 5 €.

   

  Vstupenky je možné si rezervovať telefonicky na tel. č. +421/33 32 36 440, e-mailom na info@trnavatourism.sk, osobne v Turistickom informačnom centre – Región TIRNAVIA alebo na stránke http://bit.ly/RezervaciaCykloprehliadok.

   

  Termíny cykloprehliadok: 17. 9. (bezplatná prehliadka), 24. 9., 25. 9., 1. 10.

   

  Viac informácií nájdete na: http://bit.ly/Cykloprehliadky.  

   

  Foto na stiahnutie:

  http://www.uschovna.cz/zasilka/KVJ6HEW25AEHDCHK-GNS/
  http://www.uschovna.cz/zasilka/KVNHFUIVIG87788W-W62/

   

  Zdroj foto: Trnava Tourism

Kalendár udalostí
   
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06
Celý mesiac
Novinky