DomovMédiáArchív tlačových správ

2015-07-27 | Otvárací koncert Trnavských organových dní

2015-07-27 | Otvárací koncert Trnavských organových dní

Trnava, 27.7.2015 Jubilejný 20. ročník medzinárodného organového festivalu Trnavské organové dni otvorí svojím recitálom v piatok 31. júla renomovaný americký organový virtuóz David di Fiore. Všetky koncerty sa vo vybrané termíny budú konať už tradične v magickej Bazilike sv. Mikuláša.

David di Fiore (USA) je žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Koncertom, ktorý mu otvoril dvere do celej Európy, debutoval v Katedrále Notre Dame. Práve tu zahájil svoju medzinárodnú kariéru a ako koncertný organista pôsobí v medzinárodnej sfére už viac ako 20 rokov. Organový virtuóz v súčasnosti vyučuje hru na organe, improvizáciu a liturgickú hru na Pedagogickej fakulte KU v Ružomberku.

Na jubilejnom 20. ročníku festivalu sa rovnako ako v predošlých ročníkoch predstaví špička v hre na organ. Sólovo zaznie tento skvostný nástroj v podaní talianskych, poľských, amerických, francúzskych a slovenských umelcov. V nevšednej kombinácii so saxofónom (9. 8.) zaznie v podaní nórskych interpretov, organistu Andersa Aidstena Dahla a saxofonistu Vegarda Lan Daasa. Slovensko bude reprezentovať medzinárodne uznávaná Monika Melcová a záverečný koncert festivalu (17. 9.) je zároveň zaradený do týždňa osláv 777. výročia udelenia mestských práv Trnave. Návštevníci môžu tešiť na jedinečnú kompozíciu Stanislava Šurina venovanú Trnave – Trnavská omša (Missa Tirnaviensis).

Milovníci organovej hudby si môžu jedinečný Otvárací koncert s Davidom di Fiore spestriť spoznávaním atraktivít Trnavy a okolia či prehliadkou mesta so sprievodcom v dobovom kostýme prostredníctvom víkendového pobytového balíka. Pre viac informácií k pobytovému balíku a Regiónu Tirnavia odporúčame navštíviť webový portál www.regiontirnavia.sk/ponuky/pobytove-baliky.

Trnavské organové dni založil v roku 1996 koncertný organista a organizátor hudobného života na Slovensku Stanislav Šurin. Počas 19 rokov existencie festivalu tu zaznelo vyše 100 koncertov, prevažne organových recitálov. Festivalová dramaturgia však obsahovala aj koncerty pre organ a iné nástroje, orchester, vokálno-inštrumentálne kompozície. Na festivale zaznel napríklad organový koncert F. Poulenca s ŠKO Žilina, Messe solennelle L. Vierna pre dva organy a zbor, obnovené premiéry omšových kompozícií Mikuláša Schneidra-Trnavského, stará hudba so Solamente naturali atď. K najvýznamnejším koncertom v histórii festivalu patria dva večery hudby slávneho českého skladateľa Petra Ebena, na ktorých participoval so svojimi synmi Marekom a Davidom aj sám skladateľ. Z radu svetoznámych organových interpretov treba spomenúť Francúzov Oliviera Latryho, Philippa Lefébvra, Daniela Rotha, Američana Davida di Fiore, Taliana Massima Nosettiho, Japonku Ai Yoshida atď.

 

Bazilika sv. Mikuláša je z pohľadu interpretačných organových možností unikátnym priestorom. Nachádzajú sa tu dva vzácne historické organy, ktoré reprezentujú najdôležitejšie epochy organa – barok a romantizmus. Jeden z nich, historický organový pozitív Valentina Arnolda z roku 1783, dokonca získal významné ocenenie Fénix – kultúrna pamiatka roka 2012.

Trnavské organové dni organizuje v spolupráci s Trnava Tourism a finančnou podporou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Bachova spoločnosť na Slovensku.

Nad 20. ročníkom Trnavských organových dní prevzal záštitu minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.

 

Viac informácii o festivale:  www.regiontirnavia.sk/podujatia/top-podujatia/trnavske-organove-dni-2015

Fotografie a plagát na stiahnutie: http://www.uschovna.cz/zasilka/FPVXJMG72ADCDSYZ-EIH/

Zdroj foto: Trnava Tourism

------------------------------------------------

PR servis destinácie TIRNAVIA

Kontakt: marketing@trnavatourism.sk

Kalendár udalostí
   
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
29 30 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02
Celý mesiac
Novinky